Kızım Nisan'ın Anısına. Seni Hep Çok Seveceğim !

6 Yaş ve Üzeri

GÜMÜŞ TİLKİ

Yazar : Zeynep Alpaslan

Çizer : Vaghar Aghaei

Yaş Grubu : 6 Yaş ve Üzeri

Yayınevi : Final Kültür Sanat Yayınları

Fırında pişen vanilyalı kurabiyenin tüm evi kaplaması gibi yüreğinize sıcaklık ve mutluluk getiren bir kitap Gümüş Tilki. Kış mevsimine aşık bir tilkinin yüreğindeki kışa, baharın gelmesinin öyküsünü anlatıyor bize yazar. Gümüş Tilki'nin evi gibi kalbi de ıssız ve boştur. Bahar geldiğinde gitme vaktinin geldiğini anlayan tilki boş kalbini yanına alıp kesintisiz kış mevsiminin yaşandığı karla kaplı coğrafyalara gider. Yalnız, soğuk ve maviye teslim eder kendini. Günlerden bir gün sessiz bir avcı ile göz göze gelir. Kaçmaya çalır ama avcının kurşunundan kaçamaz. Vurulur. Bir mağaraya sığınır ve buzullarda yaşayan canlılar tarafından tedavi edilir. Tam bir yıl uyur. Uyanır ve evine dönme vakti gelir. Evinde onu bir sürpriz beklemektedir. Sıcak, vanilya kokulu, sevginin dört bir tarafı kuşattığı ve içinde Kızıl Tilki'nin olduğu bir sürpriz. 
Kalbinizi sımsıcak edecek bir hikaye. Kitapta en çok duyguların naif benzetmelerle anlatımını sevdim. Bir örnek vermek istiyorum. " Kızıl Tilki'nin yüzüne baktığında, bir manolya çiçeği açmış Gümüş Tilki'nin kalbinde." İşte bizim çocuklarımızın da bu naiflikleri okumaya ihtiyacı var. Neden mi? Yürekleri güzelliklerle dolsun diye. Mutlaka edinmeniz gereken bir kitap... Ben çok sevdim. 

Etiketler : 6 Yaş ve üzeri nisanincocukkitaplari Gümüş Tilki Vaghar Aghaei Zeynep Alpaslan Final Kültür Sanat Yayınları sevgi yalnızlık arkadaşlık

Yorumlar